blue cruise turkey
blue cruise turkey
Select Language blue cruise turkey
blue cruise turkey
blue cruise turkey
blue cruise turkey
Routes blue cruise bodrum
  • BODRUM GOKOVA GULF BODRUM
  • BODRUM HISARONU GULF BODRUM
  • MARMARİS FETHİYE GULF BODRUM
blue cruise bodrum
blue cruise bodrum
blue cruise bodrum
  • blue cruise gulet charters
  • blue cruise gulet charters
  • blue cruise gulet charters
  • blue cruise gulet charters
Blue Cruise Guide with Yacht Dogan blue cruise bodrum
Haftalık Mavi Yolculuk Menü

ÖRNEK MAVİ YOLCULUK MENU/YEMEKLER / İÇECEKLER :
Mavi tur tam pansiyon yemekleri günlük, kişi başı 25 Euro. karşılığında tarafımızdan sağlanır. Bu bir seçenek olup bağlayıcı değildir. İsteyen yolculkarımız tüm mavi yolculuk kumanyalarını gurup sayısı ve tur süresine göre önereceğimiz kumanya listesine göre alabilirler. Sıcak yaz günlerinde kumanya alışverisi ve tekneye ulaştırılması biraz yorucu olabilir, bu yüzden gurup liderinin daha once mavi yolculuk kumanyası deneyimi olması gerekebilir. Veya bir kaç gün öncesinden organize olmak, eğer Bodrum veya diğper limanlardaki sanal mağazalardan servis alınacaksa en az bir hafta öncesinden siparişinizi vermenizi tavsiye ediyoruz. Mavi Tur Full Board Detaylarımız

Sabah kahvaltısı;Standart kahvaltı malzemeleri; yumurta (isteğe bağlı hazırlanır), süt veya portakal suyu, beyaz, kaşar, krem peynir, zeytin çeşitleri, bal, reçel, domates, salatalık, değişik günlerde sosis, salam, sucuk, istenirse yoğurt ve karpuz.
Öğlen yemekleri;Mevsim sebzeleri ile hazırlanmış Akdeniz Türk mutfağı yemekleri (etli veya zeytinyağlı), makarna, pilav, bulgur veya püre eşliğinde, ayrıca ana yemeğe göre çoğunlukla karışık mevsim salata, yoğurtlama, yoğurt, cacık ve meyve tabağı.
Akşam üzeri çay servis; ; Çay/ Kahve ile beraber sunulan bisküvi,tatlı, kek, sigara böregi gibi ahçının seyir şartları elverdiğinde hazırlayacağı süpriz ikramlar. Akşam yemeği öncesi içkisiyle birlikte karışık çerez.
Akşam yemeği öncesi içkisiyle birlikte karışık çerez.
Akşam yemeği: İlk akşam yemeği balık ve deniz ürünleri servisi ile başlar. Çıpra veya levrek. Diğer akşamlar eğer özellikle belirtilen bir diyet durumu yoksa, mangalda ızgara et çesitleri, tavuk fırın kızartma, köfte, biftek ana yemek olmak üzere yanında pilav, püre, karışık kızartma, salata ve çeşitli mezelerle hazırlanır. Yemeklerden sonra ağırlıklı olarak mevsim meyveleri ve hafif tatlılar servis edilir.

Kahvaltı ve akşam üzeri servisinde sunulan tüm çay ve kahveler, arada Türk kahveleri ve yemeklerle servis edilen büyük şişe sular bu fiyata dahildir. Bunlar dışındaki tüm içecekler yolcu tarafından temin edilir. Teknemizde bar satışı yapmıyoruz. Bu yüzden tüm guruplarımız su dışındaki tüm alkollü içeceklerini, meşrubatlarını kendileri getirebilirler. Aşağıda haftalık örnek menümüzü bulabilirsiniz. Bu sıralama seyir durumuna göre ahçımız Ali ‘nin insiyatifinde değişebilir.

Örnek haftalık mavi tur menü;
Kahvaltı : Standart, domates, salatalık, yumurta isteğe göre, salam hergün ince dilim, sosis ,sucuk ve yumurtayla alternatifli bir veya iki kez. Portakal suyu litrelik masaya konur kişi başı birer bardak üzerinden ayarlanır.
1. Gün öğlen: Börülce haslama, borek , yaprak sarma,yogurt. (yaprak sarma veya su böreğini ben guruplarıma hoşgeldin jesti olarak yaptırıyorum)
1.Gün akşam: Balık ızgara + kalamar tava +deniz börülcesi(sarimsakli, zeytinyaglı),patates salata veya yeşil salata marul, roka salata(sarımsak, bol eksi ve yag soslu,)
2. Gün öğlen: Taze fasulye + domastes biberli (etsu tabletle) domatesli makarna veya sigara böreği+ pancar salata(yoğurtlu veya sirkeli arzuya göre)
2 Gün akşam: Izgara köfte + kuzu pirzola veya karışık şiş+ bol patates/biber tava+, karışık domatesli marullu salata+ patlıcan közleme salata.
3.Gün öğlen: Kıymalı Karnıyarık(üzerine fırınlarken ince dilim taze kaşar koyup) + pilav + veya yogurt.
3.Gün akşam: Tavuk karışık mangal ızgara + (Börülce haşlama salata ) + Domates soslu, peynirli makarna, +karışık salata,
4.Gün öğlen: Biber kıymalı veya zeytinyagli(sorulabilir) dolması+ karışık kızartma yoğurtlama.
4. Gün akşam: Karışık şiş + ızgara köfte, patlıcan közleme +pilav(domatesli veya sade?) + havuç rende hafif yagda döndürüp yoğurtlama+ karışık salata.
5. Gün öğlen: Küçük parça etli (hindi kuşbaşı kullanılabilir istenirse)bezelye, bulgur pilavı(domatesli)+yogurt,sogüş domates/salatalık.
5. Gün akşam: Balık ızgara(Çıpra veya levrek) + pava + patates salatası+ kırmızı biber, patlıcan közleme sirkeli salata.
6. Gün öğlen: Kabak mücver,+ mantarlı,mısırlı karışık salata,peynirli makarna veya yoğurtlu hazır mantı.
6. Gün akşam: Tavuk bütün but, domatesli fırında veya haşlanıp kızartma +tavuk suyuna iç pilav + kalan sebzeye göre,havuç,patlıcan veya biber yoğurtlama.
7. Gün öğlen: Zeytinyaglı barbun fasulye + kıymalı veya peynirli makarna + salata veya cacık.
7. Gün akşam:Tavuk göğüs snitzel veya domatesli kuşbaşı etli güveç, sehriyeli pilav+ yeşil karışık salata.
8.gün Kahvaltı..

Her yemekten sonra, mevsim meyveleri veya hafif sütlü tatlılar. Akşam üzerleri çay servisinde hazır bisküviler, ahçının zamanı ve seyir şartalına göre kek,sigara böreği gibi ikramlar da olabilir.
blue cruise turkey
» Contact Us blue cruise turkey
Name:
Surname:
Phone:
E-Mail :
Message:
SUBMIT blue cruise turkey
Weather Forecast blue cruise turkey
Muğla Weather Forecast
blue cruise turkey 3 Day Marine Weather Forecast >>
blue cruise turkey
blue cruise turkey
blue cruise turkey
-
blue cruise turkey
All Rights Reserved® by www.yachtdogan.com blue cruise turkey
blue cruise turkey
All Rights Reserved ® to any picture or photo can not be used without permission. blue cruise turkey
blue cruise turkey
blue cruise turkey
blue cruise bodrum
blue cruise bodrum
blue cruise bodrum
blue cruise bodrum
blue cruise bodrum
blue cruise bodrum
blue cruise bodrum
blue cruise bodrum